Общината започна да публикува на сайта си данните за качеството на въздуха, предоставени от Airbg.info
Гражданите на Пловдив вече имат достъп до данни в реално време за качеството на въздуха, който дишат. Администрацията на Община Пловдив започна да публикува на сайта си измерванията за качеството на атмосферния въздух, предоставени от гражданската инициатива Airbg.info. Това се случи след едногодишните усилия на съветниците от „Демократична България“ в тази посока.
В момента качеството на въздуха в Пловдив се следи от две автоматични измервателни станции – „Каменица“, разположена между бул. „Източен“ и ул. „Ралица“, и „Тракия“, разположена на кръстовището на бул. „Освобождение“ и ул. „Съединение“ в едноименния квартал. Показателите обаче не са в реално време.
„ Нормативните условия за получаване на данни за качеството на въздуха от Общината не удовлетворяват хората. Те настояваха за повече информация и в реално време. Многократното превишаване на средногодишните и денонощни норми на замърсяване на въздуха е факт. Към момента законът не предвижда допълнителни станции за измерване за град като Пловдив. Затова с началото на мандата си започнахме да работим в посока осигуряване по-широка информация. Целта е пловдивчани да имат максимално добра представа за качеството на въздуха в града, за да взимат информирано решение за личното си поведение и отговорност за собственото си здраве в дните и часовете на превишаване на допустимите норми на замърсяване. Естественото решение беше Общината да включи в оповестяването на сайта си и данните от сензорите за фини прахови частици и азотен диоксид на съществуващата гражданска мрежа Airbg.info. Последваха работни срещи, писма до кмета и обещание за ангажимент от страна на дирекция Екология”, обясниха съветниците от Демократична България.
Сега от местната администрация официално са ги уведомили, че информацията от сайта на Airbg.info вече ще бъде достъпна и на уеб страницата на Общината. Данните се публикуват в Екобюлетина в раздел „Околна среда“ тук: https://www.plovdiv.bg/item/ecology/eco_bulletin/, като са видими под информацията от двете автоматични измервателни станции и бюлетина за състоянието на водите.
„Община Пловдив благодари за целенасочената гражданска инициатива, чрез активността на членовете на Общински съвет Пловдив и в частност на ПГОС „Демократична България“. Усилията, положени от пловдивската общественост, гражданските сдружения, съчетани с дейностите на общинската администрация, ще допринесат за повишаване качеството на атмосферния въздух и подобряване качеството на живот на пловдивчани“, се казва в писмо от зам.-кмета по социални дейности Анести Тимчев до Общинския съвет.
Ето какво пише на в раздел „Екобюлетин“ в интернет страницата на общината:
“ Дирекция „Екология и управление на отпадъците“ при община Пловдив в диалог и отговор на желанието на обществеността на официалната интернет страница на община Пловдив да се визуализират измервания от допълнителни измервателни уреди за качество на атмосферния въздух от гражданска инициатива http://airbg.info, за да се постигне по-широко покритие на мрежата за мониторинг на атмосферния въздух на територията на града, пояснява следното:
В допълнение към пунктовете за мониторинг от Националната система за мониторинг на КАВ на територията на община Пловдив функционира гражданска мрежа от сензори за измерване на качеството на атмосферния въздух http://airbg.info. Съгласно информацията от интернет страницата на гражданския проект, целта на инициативата е да се покрие с измервателни станции максимално голяма част от територията на населените места в България. Сензорите от гражданската мрежа измерват ФПЧ, а отскоро и азотен диоксид. На интернет-страницата на проекта на гражданската инициатива има указания откъде могат да се доставят сензорите за измерване и са представени инструкции по какъв начин гражданите могат сами да сглобят от получените чрез заявка части и как да монтират сензора. Следва да се отбележи, че за получаването на данните от сензорите от гражданската инициатива не се прилагат и не биха могли да се прилагат методите на измерване, установени с европейското законодателство и стандарти за методи за измерване, тъй като за прилагането на официално признатите методи на европейско ниво се изисква скъпоструваща специализирана апаратура, включително за поддръжката и калибрирането й. Въпреки отклоненията от официалните европейски методи и апаратура за измерване, данните от гражданската мрежа биха могли да бъдат допълнителен индикативен информативен източник на информация без да претендират пред общинска администрация за качество и точност на данните.
В заключение община Пловдив не се ангажира с верификация на валидността на измерванията, както и с изпълнение на изискванията относно местоположението на измервателните уреди на гражданската инициатива, посочени в законодателството на Р. България. Предвид факта, че инициативата е гражданска, община Пловдив не участва в позиционирането на измервателните уреди, както и избор на технология за измерване от сензорите. Следва да се отбележи, че данните от сензорните станции са индикативни и поради спецификата на използваните технологии, при определени условия, е възможно отклонение в измерените стойности на показателите, в пунктовете, част от НСМАВ. Независимо от това община Пловдив осъзнава важността на темата и приветства проявения обществен интерес относно мониторинг и проследяване на качеството на атмосферния въздух на територията на града. Ето защо, както и с цел по пълна, допълнителна информация от източниците на гражданската мрежа, община Пловдив улеснява достъпа до данните на гражданската инициатива, като напомня, призовава и насърчава населението на града да използва екологично чисти горива и съоръжения с висок КПД при отопление на жилищата си, както и алтернативни форми на придвижване вместо лични автомобили. Това са част от основните мерки, които са свободен избор на всяко домакинство, но в същото време чувствително влияят и подобрят качеството на въздуха в града. С цел опазване качеството на въздуха, модела на поведение на населението и гостите на града, следва да е предпочитан, обвързан и съобразен с обстоятелството, че ежедневните комплексни дейности на всеки един гражданин и домакинство са свързани по подобряване на качеството на въздуха на територията на града. Необходимо е намаляване и ограничаване на емисиите от първоизточниците им и по този начин постигане на нормите определени в законодателството и подзаконовите нормативни актове на Р. България. Неоспорим е факта, че именно общите целенасочени усилия ще допринесат за повишаване качеството на атмосферния въздух и подобряване качеството на живот на пловдивчани.